PDF Print Email

AWARDS PRESENTED AT THE


60TH ANNIVERSARY CONVENTION, NOVEMBER 2009

 

 


2009 Trustee Of the Year

 


Mr. David H.Talley, Palm Beach Community College

 

 


OUTSTANDING AFC BOARD MEMBER AWARD 2009

 

 


Mr. Dennis Storck, Gulf Coast Community College

 

 


Dr. James L. Wattenbarger Award Winners

 

 


Dr. Carl M. Kuttler


St. Petersburg College


Dr. Robert L. McLendon


St. Johns River Community College

 

 


AFC Honorary Life Membership Award Winners

 

 


Ms. Carol Quinn, AFC Past President, Pensacola Junior College


Mr. Guy York, VP of Administrative Affairs, Santa Fe College

 


Ms. Maggie Wiggin, Miami Dade College, Retired

 

 


FACULTY COMMISSION AWARD WINNERS

 

 


2009 Professor of the Year –WINNER


Ms. Sybil Brown, Mathematics Instructor


Lake Sumter Community College


Presentation Title: Statistics: The Other Math

 


Professor of the year: FINALIST


Ms. Rachel Cooey West, English Professor, Chipola College


Presentation Title: Sentence Combining: It’s Just a Formula

 


Professor of the year: FINALIST


Jana Bernhardt, Professor of Social Sciences & Teacher Education and College Success Coordinator, Central Florida Community College


Presentation Title: The Test Doctor: Prescription for an A!

 

 


Vivian M. Dellinger Award for Distinguished Service


Mr. Byron Todd, Tallahassee Community College

 

 

 


AFC DISTINGUISHED SERVICE MEMBER
AWARD WINNERS

 

 

 


Ms. Dede Schaffner, Trustee, Seminole State College of Florida


Ms. Joanne Hutton, Brevard Community College

 


Ms. Diana Camacho, Indian River State College

 


Region 1 - Unsung Hero Award Winners

 


Pat Barfield, Chipola College


Dottie Terryn, Gulf Coast Community College


Aimee Watts, Northwest Florida State College


Kathleen Villines, Pensacola Junior College


April White, Tallahassee Community College

 

 


Region 1 Unsung Heros
both from Northwest Florida State College

 


Terry Comeau


Rita Atwood

 


Region 1 Rising Star Awards

 


Will Benedicks, Tallahassee Community College


Tara Sikes, Northwest Florida State College

 


Region 1 Life Saver Awards

 


Pat Barfield, Chipola College


Carol Quinn, Pensacola Junior College

 

 


Region 2 - Unsung Hero Award Winners

 


Paula Harris, Saint Johns River Community College


Debbie Kennedy, Santa Fe College


Elaine Cornwell, Florida State College AT Jacksonville

 

 


Region 3 -Unsung Hero Award Winners

 


Donald Payton,Seminole State College of Florida


Suzette Wallace, Central Florida Community College


George Strohm, Brevard Community College


Joe Nunes, Valencia Community College


Glenda Libby, Lake Sumter Community College


Beth Hoodiman, Daytona State College

 

 


Region 4 - Unsung Hero Award Winners

 


Denise Steverson, State College of Florida


Jeanette Downey-Fritz, Edison State College


Greg Harris, Polk State College


Peg Connell, St. Petersburg College


Lena Phelps-Ellerker, South Florida Community College


Jayme Rothberg, Pasco Hernando Community College

 

 


Region 5 - Unsung Hero Award Winners

 


Keara Sodano, Indian River State College


Gail Sheets, Indian River State College


Diane Bifano, Palm Beach Community College


Jim Lansing, Broward College


Margaret Wiggin, Miami Dade College

 

 


LEARNING RESOURCES COMMISSION WINNERS

 


Professional Librarian Exemplary Practice Award


Presenters:


Nora Rackley, Reference/Instruction Librarian


Marion Kane, Director - Learning Centers


Lake-Sumter Community College


Presentation: Citation Center

 

 


2009 Learning Support Exemplary


Joshua Murdock, Manager of Learning Support Services


Valencia Community College – West Campus


Presentation Title: Learning Summit

 

 


STUDENT DEVELOPMENT COMMISSION WINNERS

 


Dr. Debra J. Hay Distinguished Service Award 2009


R. Lindsay Roach


Chipola College

 

 


Student Leader Connection Award 2009


Jeramiah Hocutt


Santa Fe College

 

 


Faculty Connection Award 2009


Vilma Fuentes


Santa Fe College

 


Christopher Twiggs


Florida State College at Jacksonville

 

 


Cameron Hall Practitioner Award 2009


Dr. Joyce C. Romano


Valencia Community College

 

 


2009 Student Development Commission


Exemplary Practice Award Winner


Presenter:


Bob Bade, Associate Dean of Student Activities & Engagement


Pasco Hernando Community College


Presentation Title: The Pasco-Hernando Community College Welcome & Engagement Team

 

 


INSTITUTIONAL EFFECTIVENESS
COMMISSION WINNERS

 

 


Institutional Effectiveness, Planning, and


Professional Development Commission’s


Exemplary Practice Award


1st Place – Indian River State College


Presenters:


Steven Daniello, Assessment Services Manager & Adjunct Faculty Workgroup Chair


Anthony Iacono, PhD, Associate Dean of Developmental Education


Sera Serafini, Institutional Effectiveness Specialist


Presentation Title: One College, One Faculty: Bridging the Gap Through Adjunct Support

 

 


2nd Place – St. Petersburg College


Presenters:


Jesse Coraggio, Director, Institutional Research and Effectiveness


Maggie Tymms, Assessment Coordinator Academic Programs, Research and Reports


Presentation Title: Comprehensive Multi-Method Survey Model to Gather Information from Recent Alumni and Their Employers

 

 


INSTRUCTIONAL INNOVATION
COMMISSION WINNER

 

 


Instructional Innovation Commission Exemplary Practice Award


Presenter: Associate Professor Bobette Wolesensky, Palm Beach Community College


Presentation Title: Use of Web Conferencing Tools to Enhance Online Learning

 

 


EQUITY COMMISSION WINNERS

 


Equity Commission’s Lifetime Achievement Awards 2009

 


Nancy Benda


Jo Conte


Patricia Windham

 

 


Academic Award Exemplary Practice Award:


Pasco-Hernando Community College


Title: PHCC Faculty & Staff to Student Mentors Program


Presenter: Dr. Timothy Beard, Vice President, Student Development & Enrollment Management

 

 


Student Development Exemplary Practice Award:


Daytona State College


Title: The Multicultural & International Resource Center


Presenter: Ursula Scott

 


Reach Out & Access Exemplary Practice Award:


Florida State College at Jacksonville


Title: Tri-It Project


Presenter: Dr. LaDonna Morris

 

 


Occupational Workforce Education
Commission Winner

 


Occupational Workforce Education Commission


Exemplary Practice Award 2009


Presenter: Libby Livings-Eassa, Director for Career Pathways Initiatives, Indian River State College


Presentation Title: Career Pathways 101: An Education and Economic Innovation Strategy

 

 


Adult and Continuing Education
Commission Winner

 


Adult and Continuing Education Commission


Exemplary Practice Award 2009


Center for Service Excellence (CSE)


School of Community Education of the Kendall Campus of Miami Dade College

 


Career & Professional Employees
Commission Winners

 


Career & Professional Employees Commission


Exemplary Practice Award 2009

 


Presenter: Debi McElroy, Santa Fe College


Program: Saints Sharewear

 

 


Career & Professional Employees Commission Exemplary Practice Award Finalists

 


Presenters: Joy Love Hester and E. E. Eunice, Tallahassee Community College


Program: Tallahassee Community College Police Department Virtual Tour

 


Presenters: Kathy Gamble and Dr. Jeraline M. Marsh, Palm Beach Community College


Program: Developing Smooth Transitions from High School to College

 


Presenters: David Edmonds and Dr. Jennifer Campbell, Palm Beach Community College


Program: PBCC Course Outline Database

 


Presenters: Phil Graves and Josh Murdock, Valencia Community College


Program: Universal Design: Blending Accessibility with Availability in Assistive Technology

 

 


RETIREES COMMISSION’S
CHAPTER EXEMPLARY PRACTICE AWARD 2009

 


PALM BEACH COMMUNITY COLLEGE

 

 


COMMUNICATIONS AND MARKETING
COMMISSION WINNERS

 


COMMUNICATIONS AND MARKETING COMMISSION


EXEMPLARY PRACTICE AWARDS 2009

 


Advertising, Print (combined FTE):


First place – Santa Fe College


Second place – Pensacola Junior College

 


Advertising, Television (combined FTE):


First place – Gulf Coast Community College


Second place – Florida Keys Community College

 


Advertising, Outdoor (combined FTE):


First place – TIE – Gulf Coast & North Florida Community College


Second place – Pasco-Hernando Community College

 


Annual Report (combined FTE):


First place – TIE - Central Florida Community College & Pasco-Hernando Community College


Second place – Broward College

 


Article in a College Produced Publication (No FTE):


First place – South Florida Community College


Second place – Pasco-Hernando Community College

 


Article/Story Pitch Resulting in Publication (No FTE):


First place – TIE- Pensacola Junior College & Seminole State College


Second place – Broward College

 


Athletic Media Guide (Combined FTE):


First place – St. Johns River Community College


Second place – Pensacola Junior College

 


Best Bang for the Buck (No FTE):


First place – St. Johns River Community College


Second place – Palm Beach Community College

 


Brochure (Combined FTE):


First place – TIE- Valencia Community College & SJRCC/THCA


Second place – Northwest Florida State College/Mattie Kelly Center


Catalog (Less than 10,000 FTE):


First place – Gulf Coast Community College


Second place – Pensacola Junior College


Class Schedule (More than 10,000 FTE):


First place – Palm Beach Community College


Second place – TIE – Tallahassee Community College & Valencia Community College


Class Schedule (Less than 10,000 FTE):


First place – TIE – North Florida Community College & Northwest Florida State College


Second place – Florida Keys Community College


Direct Mail (More than 10,000 FTE):


First place – Florida State College at Jacksonville “I Want More”


Second place – Florida State College at Jacksonville “Step on It”


Direct Mail (Less than 10,000 FTE):


First place – Pensacola Junior College


Second place – South Florida Community College


Faculty Advised Student Publication (Less than 10,000 FTE):


First place – Lake-Sumter Community College


Second place – Northwest Florida State College


Foundation (No FTE):


First place – Tallahassee Community College


Second place – South Florida Community College


Magazine (More than 10,000 FTE):


First place – TIE – Valencia Community College & Miami Dade College


Second place – Tallahassee Community College


Magazine (Less than 10,000 FTE):


First place – Pasco-Hernando Community College


Second place – Gulf Coast Community College


Newsletter (More than 10,000 FTE):


First place – Hillsborough Community College


Second place – Santa Fe College


Newsletter (Less than 10,000 FTE):


First place – Pensacola Junior College


Second place – Northwest Florida State College


Best Photography in a Publication (Combined FTE):


First place – St. Johns River Community College


Second place – Palm Beach Community College


Poster (Combined FTE):


First place – Pensacola Junior College (phone list)


Second place – Pasco-Hernando Community College


Redesign (Combined FTE):


First place – TIE – Central Florida & Pensacola


Second place – Gulf Coast Community College


Specialty Advertising (No FTE):


First place – Northwest Florida State College (music card)


Second place – St. Johns/THCA


Viewbook (More than 10,000 FTE):


First place – Miami Dade College


Second place – Florida State College at Jacksonville


Viewbook (Less than 10,000 FTE):


First place – Florida Keys Community College


Second place – St. Johns River Community College


Single Sheet Flyer


First place – TIE – Hillsborough & St. Petersburg College


Second place – Pensacola Junior College


Web site (Combined FTE):


First place – South Florida/MOFAC


Second place – Florida Keys Community College


Best in Show (More than 10,000 FTE):


Valencia Community College (magazine)


Best in Show (Less than 10,000 FTE):


Florida Keys Community College (recruitment)

 


Communications and Marketing Commission


Exemplary Practice Award:


First place – North Florida Community College


Second place – Pasco-Hernando Community College

 

 


TECHNOLOGY COMMISSION
EXEMPLARY PRACTICE WINNERS

 

 


TECHNOLOGY COMMISSION’S


EXCELLENCE IN TECHNOLOGY AWARD


1ST PLACE


Presenter: Adam Martin, South Florida Community College


Presentation Title: Academic Success for Criminal Justice Officers: A Tactical Approach

 


2nd PLACE


Presenter: Erik Christensen, South Florida Community College


Presentation Title: Shifting from Chalkboards to Collaborative Web Pages

 


3rd PLACE


Presenter: Mike Pelitera from Indian River State College


Presentation Title: Pathways to the Future

 

 

 

 


2009 MEMBERSHIP AWARDS

 

 


2009 AFC CHAPTER OF THE YEAR

 

INDIAN RIVER STATE COLLEGE

 


2009 AFC PLATINUM CHAPTERS


CHIPOLA COLLEGE


PALM BEACH COMMUNITY COLLEGE

 


2009 AFC SILVER CHAPTERS

 


SANTA FE COLLEGE


SOUTH FLORIDA COMMUNITY COLLEGE

 


PENSACOLA JUNIOR COLLEGE

 


DAYTONA STATE COLLEGE

 

2009 AFC GOLD CHAPTERS


CENTRAL FLORIDA COMMUNITY COLLEGE


LAKE SUMTER COMMUNITY COLLEGE


NORTHWEST FLORIDA STATE COLLEGE


PASCO HERNANDO COMMUNITY COLLEGE


ST. JOHNS RIVER COMMUNITY COLLEGE


SEMINOLE STATE COLLEGE OF FLORIDA


TALLAHASSEE COMMUNITY COLLEGE

 


2009 REGION OF THE YEAR

 


REGION I

 


2009 COMMISSION OF THE YEAR

 


STUDENT DEVELOPMENT COMMISSION

 


2009 College with the Greatest Percentage Increase


of Members Over the Previous Year


Pasco Hernando Community College

 


2009 College with the Greatest Numerical Increase


of Members Over Previous Year


Pasco Hernando Community College

 


2009 COLLEGE WITH THE MOST ATTENDEES


AT THE 60TH ANNIVERSARY CONVENTION

 


Valencia Community College

 

 


Colleges with 50 Percent or More Employees as Members


CHIPOLA COLLEGE


INDIAN RIVER STATE COLLEGE


LAKE CITY COMMUNITY COLLEGE


LAKE SUMTER COMMUNITY COLLEGE


NORTH FLORIDA COMMUNITY COLLEGE


NORTHWEST FLORIDA STATE COLLEGE


PASCO-HERNANDO COMMUNITY COLLEGE


POLK STATE COLLEGE


SAINT JOHNS RIVER COMMUNITY COLLEGE


SOUTH FLORIDA COMMUNITY COLLEGE


TALLAHASSEE COMMUNITY COLLEGE

 
powered by MemberClicks